شور و اشتیاق

ارسال شده در: مقالات | ۰

 

 

 

 

 

 

یک  فرد پرشور از چهل فرد صرفا علاقمند مؤثرتر است                ای . ام . فورستر

 

افرادی که می دانند چه می خواهند قادرند سایرین را جلب کنند ، زیرا پرشور و از این رو دارای جذبه هستند. این افراد را به محض ملاقات یا ورود به یک مکان می

شناسید. مردم به سمت این گونه افراد جلب می شوند ، زیرا انسان ها ذاتاً تمایل دارند مشتاق چیزی باشند. هنگامی که دیگران این اشتیاق را در چشمان شما می بینند شما جذبه ی بیشتری می یابید. آنها احساس می کنند شما می توانید به آنها کمک کنید و باعث بهتر شدن زندگیشان شوید البته این مسئله تضمینی نیست که همه شما را دوست داشته باشند ، اما دیگران برای شور و اشتیاق و اعتقاد راسختان به شما احترام خواهند گذاشت.

شور و اشتیاق برای تاثیر گذاری و انتقال جذبه روی دیگران ضروری است. افرادی که جذبه دارند اشتیاق قلبی از خود نشان می دهند. هنگامی که مخاطبان شور و اشتیاق و اعتقاد راسخ و خالصانه ی شما را برای هدفتان حس می کنند کاملا از لحاظ احساسی تحت تاثیر قرار میگیرند. همه ی ما افرادی را که در باره موضوعات مورد علاقه شان هیجان زده و مشتاق هستند دوست داریم. هنگامی که شما درباره ی موضوعی اشتیاق زایدالوصفی دارید دلتان میخواهد توجه افراد زیادی را به سمت موضوع مورد علاقه ی خود معطوف کنید. حتی اگر فردی مخالف شما باشد ، به عقاید ، اظهارنظرها ، بازخورد و دیدگاه های آنها با روی باز گوش میدهید ، و در عین حال از عقیده و نظر خود برنمیگردید.

اشتیاق شدیدا مسری است وقتی اشتیاق خود را منتقل می کنید  افراد دور و بر شما انرژی شما را جذب میکنند. آنها عملکرد بهتری خواهند داشت، از شغل خود بیشتر لذت میبرند، فعال تر میشوند و تمایل به کار گروهی در آنها بیشتر و خوشبین تر میشوند. اشتیاق، شما را مصمم تر میسازد و بدین ترتیب مداومت بیشتری در شما ایجاد میشود.

نکته:حتی اگر به اندازه کافی اشتیاق دارید باید مهارت های مورد نیاز برای موفقیت را فرا گیرید.اشتیاق بخش ضروری برخورداری از جذبه است ،اما فراموش نکنید هنوز به موارد دیگری برای دست یابی به این قدرت مداوم نیاز دارید.

اشتیاق ، هیجان شدید و یا احساسی است که شما برای هدفی دارید.شاید افرادی را ملاقات کرده باشید که  در دیگران شور و اشتیاق ایجاد میکنند. این را از ظاهر و در رفتار آنها  مشاهده میکنید (آنها بدون شک با انگیزه هستند)و این مساله جرقه های کنجاوی ایجاد میکند. دلسوزی و همدلی میان شما و مخاطبان ایجاد میکند.

 

   نقطه ی کور

بیشتر افراد  در تشخیص اشتیاق واقعی دچار مشکل هستند . بسیاری هیاهو هیجان و محرک ها را با اشتیاق اشتباه میگیرند . اشتیاق بالا و پایین پریدن و به هر در زدن نیست. اشتیاق واقعی به راحتی بروز میکند و مسحور کننده است و نیازی به اعمال فشار ندارد. مخاطبان شما چنان چه از جانب شما فشار یا هیجان غیر واقعی احساس کنند به راحتی پراکنده میشوند. شما فردی قلابی به نظر می آیید و این انبساط از میزان تاثیرگذاری شما می کاهد . اشتیاق واقعی خود را بیابید زیرا باعث تاثیر گذاری روی دیگران میشوید و آنها را به سمت دیدگاه خود جلب میکنید. هیجان زده بودن بدین معنا نیست که شما اشتیاق از خود بروز میدهید. مطمئن شوید اشتیاق شما واقعی است و هیجان و جار و جنجال کاذب ایجاد نکرده اید.

کاربرد

افرادی که جذبه دارند با کسب معلومات و دانش کافی درباره ی موضوع مورد نظر شور و حرات بیشتری ایجاد میکنند. این افراد به کاری که انجام میدهند اعتقاد و باوری راسخ دارند. باور به خود و به پیام خود باعث ایجاد هیجان در تمام کارهای شما میشود. از طرف دیگر شور و هیجان غیر واقعی و انرژی نادرست  جذبه ی شما را نابود میکند. برای افزایش جذبه ی خود موارد زیر را به کار گیرید:

.اعتبارکافی به دست اورید.                                                

.در تمام تعاملات خود صادق و بی ریا باشید

.ارتباطات خود را گسترش دهید .                                         

.سعی کنید قابل اعتماد باشید.

.اعتماد به نفس خود را حمواره حفظ کنید.

مثال:

جان وودن مربی بسکتبال مثالی کامل از یک انسان  پر شور  واقعی است. اطرافیان او به خصوص بازیکنان تیم شور و اشتیاق او را   را درک میکردند و سخت تحت تاثیر قرار میگرفتند. او مربی تیم بسکتبال دانشگاه (یو.سی.لا) بود  که در دوران اوج تیم هدایت ان را به عهده داشت. او استعداد های نهفته را جذب میکرد و انان را سخت تمرین میداد در انها شور و هیجان ایجاد میکرد و به انها الهام میبخشید. تیم های او در ۲۷ فصل ۶۶۵ بازی را بردند و در ۱۲ فصل آخر ده عنوان برتری به دست آوردند . تیم های او در ۸۸ بازی متوالی و چهار فصل پیاپی برنده شدند. او هیچگاه بیش از ۳۵۰۰۰ دلار در سال دریافت نکرد اما اشتیاق و تاثیر او بر هواداران و بازیکنانش هیچگاه فراموش نخواهد شد. او عاشق کارش بود و ثابت کرد اشتیاق کافی یکی از عناصر ضروری برای دستیابی به موفقیت است.

 

کلید جذبه

ببینید به چه کاری عشق و اشتیاق دارید.  این کار مانند پیکر تراشی است. شما به مرور و با برداشتن و تراشیدن هر تکه سنگ به آنچه میخواهید نزدیک تر میشوید . بعضی مواقع برای رسیدن به اشتیاق خود باید کارهایی را که نمیخواهیم انجام دهیم را هم انجام دهیم. موضوعات و تکالیف مختلف را تجربه کنید و با افراد بیشتری اشنا شوید. تا مزه ی غذای جدیدی را نچشید نخواهید دانست آیا او را ورست دارید یا نه.

بیشتر مطالعه کنید در کلاس های بیشتری شرکت کنید و برای پیشرفت شخصی خود وقت بیشتری اختصاص دهید زیرا ممکن است اشتیاق بیشتری در شما ایجاد کند.

اگردرباره ی هیچ چیزی اطلاعی نداشته باشید چگونه میتوانید نسبت به ان شور و اشتیاق داشته باشید؟ در واقع یادگیری درباره ی یک موضوع بهترین راه افزایش علاقه مندی و شور و اشتیاق شماست.

اکنون  یه این پرسش فکر کنید:

آیا نغمه زندگی تان را با جان و دل ساز میکنید، یا به طور سرسری و بی احساس؟

 

 

برگرفته شده

از کتاب جذبه راز تاثیرگذاری و نفوذ نوشته کرت دبلیو مورتسن

ارسال پاسخ